vodilna slika

Pojasnila v zvezi z odmero nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča (NUSZ) v skladu z zakonodajo in občinskim odlokom

datum: 09. 02. 2015

 

ZADEVA:  POJASNILA V ZVEZI Z ODMERO NADOMESTILA ZA UPORABO STAVBNEGA ZEMLJIŠČA (NUSZ) V SKLADU Z ZAKONODAJO IN OBČINSKIM ODLOKOM

 

 

1. UVODNA POJASNILA IN ZAKONSKA PODLAGA:

 

Nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča (NUSZ) predpisuje Zakon o stavbnih zemljiščih (Ur. l. RS, št. 18/84, 32/85, 33/89 in 24/92, 29/95, 44/97- v nadaljnjem besedilu Zakon o stavbnih zemljiščih). Plačuje se od zazidanih in nezazidanih stavbnih zemljišč na območjih mest in naselij mestnega značaja, na območjih, ki so določena za stanovanjsko in drugo kompleksno graditev, na območjih, za katere je sprejet prostorski izvedbeni načrt in na drugih območjih, ki so opremljena z vodovodnim in električnim omrežjem.

Odmerja se na podlagi Odloka o nadomestilu za uporabo stavbnega zemljišča v Mestni občini Novo mesto (Ur.l. RS, št. 70/99, 21/01, 127/03, 31/05, 102/05 in 93/14- v nadaljnjem besedilu Odlok o NUSZ), ki ga je na podlagi Zakona o stavbnih zemljiščih, 5. točke 179. člena Zakona o urejanju prostora in 218. člena Zakona o graditvi objektov sprejel Občinski svet Mestne občine Novo mesto.

Z navedenim Odlokom o NUSZ so določena merila, ki določajo višino nadomestila in sicer: območja plačevanja NUSZ, opremljenost stavbnega zemljišča s komunalnimi in drugimi objekti, lega, namembnost in smotrna raba stavbnega zemljišča, izjemne ugodnosti v zvezi s pridobivanjem dohodka v gospodarskih dejavnostih ter motnje pri uporabi stavbnega zemljišča (hrup, smrad, prah in drugi škodljivi vplivi). Pri opremljenosti stavbnega zemljišča s komunalno infrastrukturo se upošteva dejanska možnost priključitve, za katero se v primeru dvoma pridobi mnenja pristojnih upravljavcev.

Višina NUSZ se izračuna tako, da se za vsak posamezni primer v skladu z Odlokom o NUSZ določi število točk in površino za odmero, zneski pa se pomnožijo z ustrezno višino vrednosti točke, določeno v skladu s 13. členom Odloka o NUSZ  s sklepom občinskega sveta .

Vrednost točke za izračun NUSZ je Občinski svet MONM sprejel s Sklepom o vrednosti točke za izračun nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča (Ur.l. RS, št. 95/14) in se do sprejetja nove vrednosti točke revalorizira z letnim indeksom rasti cen življenjskih potrebščin po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije.

 

Nadomestilo se plačuje za zazidana stavbna zemljišča od stanovanjskih površin in poslovnih površin ter za nezazidana stavbna zemljišča od celotne površine nezazidanega stavbnega zemljišča, ki je s prostorskim izvedbenim aktom določeno za gradnjo, v kolikor so glede možnosti priključitve izpolnjeni pogoji iz 218. člena Zakona o graditvi objektov. Namen uporabe stavbnega zemljišča se točkuje glede na vrsto pozidave (stanovanjski objekti, nezazidana stavbna zemljišča – fizične osebe ter nezazidana stavbna zemljišča – pravne osebe) ter glede na območje, v katerem se nahaja. Zemljišča, na katerih se plačuje NUSZ pa so glede na lego in stopnjo komunalne opremljenosti razvrščena v pet območij, razvidnih iz grafične priloge k Odloku o NUSZ .

 

2. PRIJAVA PODATKOV ZA ODMERO

 

Zavezanci za plačilo NUSZ so fizične osebe in pravne osebe, kot lastniki ali neposredni uporabniki zemljišča, stavbe ali dela stavbe.

Zavezanci za plačilo NUSZ so v skladu z določili 14. člena Odloka o NUSZ dolžni Mestni občini Novo mesto posredovati vse potrebne pravilne podatke za izračun nadomestila in v roku 30 dni javiti davčnemu organu oziroma občini vse spremembe v zvezi z uporabo stavbnega zemljišča. Če nastane sprememba med letom, se upošteva z začetkom naslednjega meseca po nastanku spremembe.

V primeru, da predloženi podatki niso skladni z evidencam in registrom podatkov, s katerim razpolaga občina, se zavezancem odmeri NUSZ na podlagi razpoložljivih evidenc.

 

V primeru, da občina pozove k prijavi podatkov za odmero NUSZ, so lastniki ali uporabniki občini podatke za odmero NUSZ dolžni posredovati v roku 15 dni. V nasprotnem primeru se zavezancem odmeri NUSZ na podlagi razpoložljivih evidenc.

 

Ne glede na navedeno se po določbah 14. člena Odloka o NUSZ pri odmeri nadomestila lahko uporabi javne podatke o nepremičninah iz registra nepremičnin, ki ga vodi Geodetska uprava Republike Slovenije.

 

 

3. IZRAČUN VIŠINE NUSZ,  IZDAJA ODLOČBE O ODMERI NUSZ 

 

Višino NUSZ se po določilih Odloka o NUSZ izračuna po naslednji enačbi:

 

Višina NUSZ = površina x vrednost točke x število točk x število mesecev v letu odmere.

 

Odločbe o odmeri NUSZ po določilih 404. člena Zakona o davčnem postopku izda davčni organ po uradni dolžnosti na podlagi občinskega odloka in vrednosti točke, ki veljata na 1. januar leta, za katerega se določa NUSZ in na podlagi evidence podatkov za odmero NUSZ, ki jo je davčni upravi v zakonsko predpisanem roku dolžna posredovati občina.

 

 

4. PRISTOJNOSTI OBČINE IN DRŽAVE PRI ODMERI NUSZ

 

Pristojnost občine v skladu z zakonodajo in Odlokom o NUSZ je vodenje evidence podatkov za odmero NUSZ in zavezancev za plačilo NUSZ ter preverba pravilnosti podatkov pri obravnavanju pritožb (lastništvo, kvadratura, namen uporabe, infrastruktura, dostop do javnega cestnega omrežja , število točk in vrednost točke). S tem v zvezi na zaprosilo Davčne uprave RS podaja tudi mnenja k pritožbam.

Medtem, ko je izdaja odločb o odmeri NUSZ in reševanje pritožb na odmero, ob upoštevanju določil Zakona o davčnem postopku izključno v pristojnosti Davčne uprave RS.

 

5. OPROSTITVE PRI PLAČEVANJU NUSZ:

 

Oprostitve glede plačevanja NUSZ so opredeljene z Zakonom o stavbnih zemljiščih, ki v 59. členu določa, da se »nadomestilo ne plačuje za zemljišče, ki se uporablja za potrebe ljudske obrambe, za objekte drugih držav, ki jih uporabljajo tuja diplomatska in konzularna predstavništva ali v njih stanuje njihovo osebje, za objekte mednarodnih in meddržavnih organizacij, ki jih uporabljajo te organizacije ali v njih stanuje njihovo osebje, če ni v mednarodnem sporazumu drugače določeno in za stavbe, ki jih uporabljajo verske skupnosti za svojo versko dejavnost.»

Poleg tega Zakon o stavbnih zemljiščih v 59. členu omogoča tudi pet-letno oprostitev plačevanja NUSZ na zahtevo občana, v primeru, ko gre za nakup novega stanovanja, vselitev v novozgrajeno hišo in za zgrajene dozidave ali nadzidave družinske stanovanjske hiše, če je v ceni stanovanja oziroma hiše ali neposredno plačal stroške za urejanje stavbnega zemljišča po določbah Zakona o stavbnih zemljiščih. Petletna oprostitev začne teči od dneva vselitve v stanovanje ali stanovanjsko hišo. S tem v zvezi mora na Mestno občino Novo mesto nasloviti vlogo za petletno oprostitev, in ji priložiti fotokopijo dokumentov, iz katerih bo razvidna sprememba prebivališča in navesti datum vselitve.

Davčni urad pa lahko na podlagi Zakona o davčnem postopku odloča o oprostitvah ali odlogih plačil ali obročnem odplačevanju, če ugotovi, da bi plačevanje nadomestila po izdani odločbi ogrožalo socialno varnost zavezanca in njegove družine.

 

 

 

Odlok o NUSZ s spremembami do 2005

Sprememba odloka v 2014

Obrazec za prijavo

nazaj