vodilna slika

Javna obravnava konservatorskega načrta za namen prenove Glavnega trga, Rozmanove ulice in kandijskega križišča

datum: 01. 02. 2015

Mestna občina Novo mesto (v nadaljevanju tudi MONM) načrtuje prenovo komunalne infrastrukture na območju Glavnega trga in Rozmanove ulice, sočasno pa tudi prenovo...

Mestna občina Novo mesto (v nadaljevanju tudi MONM) načrtuje prenovo komunalne infrastrukture na območju Glavnega trga in Rozmanove ulice, sočasno pa tudi prenovo uličnega parterja na tem območju. Ker območje urejanja sodi v enoto nepremične kulturne dediščine Novo mesto – mestno jedro (EŠD 492) in Novo mesto – Arheološko najdišče mestno jedro – Kandija (EŠD 493), je Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, OE Novo mesto v skladu z Zakonom o varstvu kulturne dediščine in Pravilnikom o konservatorskem načrtu v okviru konservatorskih pogojev št. 35105-0713/2013/2, z dne 17.9.2013, podal zahtevo za izdelavo konservatorskega načrta za območje zgoraj navedenih enot registrirane nepremične dediščine. Konservatorski načrt za namen prenove Glavnega trga, Rozmanove ulice in kandijskega križišča v zgodovinskem jedru Novega mesta (v nadaljevanju: konservatorski načrt) je izdelal Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Restavratorski center, nosilec projekta je Tomaž Golob, univ. dipl. umet. zgod., pri njegovi izdelavi pa sta sodelovala tudi Mitja Simič, univ. dipl. inž. kraj. arh., in dipl. ing. (FH) Danijela Dobrina, M.A. (Univerza Bamberg, ZRN).

V okviru konservatorskega načrta so podani predlogi in usmeritve za celovito urejanje zgodovinskega jedra Novega mesta na območju Glavnega trga, Rozmanove ulice in kandijskega križišča.

Konservatorski načrt ne obravnava le fizičnega vidika prenove osrednje komunikacijske linije med Kandijo in Gorenjimi vrati v mestnem jedru, temveč vrednoti tudi socialni, gospodarski, identitetni in vzgojni vidik dediščine. V konservatorski načrt so zato vključeni tudi razni predlogi iz davčne in finančne politike ter inšpekcijski ukrepi, predlogi sprememb obstoječih občinskih odlokov ali sprejem novih, ipd. Na zavodu so za potrebe izdelave konservatorskega načrta prvenstveno ovrednotili obstoječo dokumentacijo, ki je bila v preteklih letih in desetletjih izdelana za mestno jedro, in so na novo izdelali le analize, ki so se izkazale za nujno potrebne. Predvsem pa so uporabili primere dobrih praks tako iz domovine kot tujine.

Podrobnosti poteka sprejemanja dokumenta lahko spremljate na prostorskem portalu v prispevku http://www.novomesto.si/prostorski-portal/12379/

Območje, ki ga pokriva konservatorski načrt: 

 

 

Analitični del - 1

Analitični del - 2

Izvedbeni del

Vabilo na delavnici

Povzetek - nizka ločljivost

Povzetek - visoka ločljivost

Kvantitativna analiza

Poročilo moderatorji

Tabela udeleženci

nazaj