vodilna slika

Informacija o projektu digitalnega radijskega sistema (GSM-R) na slovenskem železniškem omrežju in pobuda za optimizacijo lokacij baznih oddajno - sprejemnih postaj

datum: 01. 10. 2014

Zainteresirano javnost obveščamo, da je Ministrstvo za infrastrukturo, Direktorat za infrastrukturo, Sektor za železnice, Langusova cesta 4, Ljubljana, posredovalo...

Zainteresirano javnost obveščamo, da je Ministrstvo za infrastrukturo, Direktorat za infrastrukturo, Sektor za železnice, Langusova cesta 4, Ljubljana, posredovalo Mestni občini Novo mesto več informacij o projektu Uvedba digitalnega radijskega sistema (GSM-R) na slovenskem železniškem omrežju. Informacije so zbrane in javno dostopne na spletnem naslovu http://www.mzip.gov.si/si/dogodki/gsm_r/.

 

Mestna občina je ob tem ugotovila, da je bil projekt koncipiran že od leta 2003 dalje, in da je bilo obveščanje občin in javnosti nezadostno. Ker se v zadnjem času na občino obrača več občanov in nekatere krajevne skupnosti, smo tudi ugotovili, da lastnikov nepremičnin v neposredni bližini baznih postaj in repetitorjev investitor dejansko ni seznanil s projektom in morebitnim vplivom projekta na varno in zdravo rabo njihove nepremičnine. Iz posredovane dokumentacije je razvidno, da je temeljna skrb pri projektu veljala 16m širokemu pasu zemljišča, znotraj katerega naj bi stala radijska postaja, v tem območju pa naj se ne bi nahajali stanovanjski objekti. Posredovano poročilo o vplivih na okolje navaja, da »bodo antene baznih postaj nameščene na visokih drogovih do višine 35 m in glede na navpični kot usmerjenega sevalnega snopa bo slednji prestregel bivanjsko območje prebivalcev na razdalji od 60 m do 200 m.« Poročilo tudi ugotavlja, da bodo na tej razdalji vrednosti elektromagnetnega sevanja bistveno nižje od predpisanih mejnih vrednosti.

 

Avtorji poročila očitno ugotavljajo, da se v pasu oddaljenosti do 200 m od baznih postaj vendarle povečuje elektromagnetno sevanje. Ta območja očitno niso koncentrična, temveč imajo usmerjen sevalni snop in za bazne postaje v Mestni občini Novo mesto niso grafično prikazana, zato tudi nismo seznanjeni z morebitnimi vplivi, ki se lahko pojavijo. Nikjer nismo zasledili ugotovljenih možnih vplivov ob morebitni porušitvi anten, ki dosegajo višino do 35 m. To lahko povzroči velik vpliv na nepremične v pasu možne porušitve.

 

Ugotavljamo, da je na večini lokacij v mestni občini Novo mesto z minimalno optimizacijo koordinat postavitve baznih postaj mogoče bistveno izboljšati sprejemljivost projekta za lastnike sosednjih nepremičnin.

 

Zato je občina pozvala Ministrstvo za infrastrukturo:

1. da izvajanje projekta zadrži in v najkrajšem možnem času seznani lastnike zemljišč v območju in sicer po pasovih (1) od višine antene od 16 m in (2) od višine antene do 200 m glede na usmerjenost snopa,

2. da z navedenimi pasovi iz gornje 1. točke seznani tudi občino,

3. da na podlagi opravljene seznanitve lastnikov zemljišč in občine pred nadaljevanjem izgradnje opravi optimizacijo lokacij.

 

Da bo seznanjanje lastnikov in nadaljevanje postopka v okvirih terminskih načrtov, je občina ministrstvu pripravljena nuditi vso potrebno pomoč. Seznanitev se lahko opravi na sedežu občine ali krajevnih skupnostih, pripravljeni pa smo sodelovati tudi na usklajevanjih. Več informacij o nadaljnjem poteku usklajevanja lahko pridobite pri Izidorju Jerali, ki je kontaktna oseba občine za koordinacijo projekta (tel. 07 39 39 312 oz. e-pošta: izidor.jerala@novomesto.si).

 

 

Alojzij MUHIČ,

ŽUPAN

 

nazaj