vodilna slika

Odgovore na vprašanja in pobude v skladu s Poslovnikom občinskega sveta Mestne občine Novo mesto pripravijo pristojni uradi občinske uprave.

Svetniki lahko svoja vprašanja oddate na povezavi.

Pred objavo jih potrdita direktor občinske uprave in župan.

902-0009/2024-217 Pobuda za točko o romski problematiki na seji občinskega sveta


Datum: 25. 04. 2024
Urad: Urad za družbene dejavnosti
Svetniška skupina: Konkretno
Svetnik: Silvo Mesojedec

Pobuda

Dajem pobudo, da se na naslednjo sejo uvrsti točka o romski problematiki v novomeški občini. Vemo, da so bila za ureditev Žabjaka namenjena znatna sredstva. Zato želim dobiti sledeče podatke: • Kakšno je danes stanje na področju črnih gradenj? • Se je od dokončanja projekta to število kaj zmanjšalo? • Se je obiskovanje osnovne šole izboljšalo? • Kako šole ukrepajo v primeru izostankov od pouka? • Koliko jih nadaljuje šolanje na srednji šoli? • Koliko Romov se je iz Žabjaka v zadnjih štirih letih zaposlilo? • Kakšen je občinski program zaposlovanja Romov? • V kolikor bo odgovor na bilo katero predhodno vprašanje, da se teh podatkov ne more zbirati, s kakšnim pristopom, glede na vse večjo številčnost Romov, se lahko pričakuje izboljšanje stanja in s kakšnimi podatki nastopate do politike v Ljubljani? To poročilo mi bo v pomoč pri sestanku z predsednico države Pirc Musarjevo katerega imam dogovorjenega v juniju. Stanje na terenu je resnično zaskrbljujoče kar je bilo vidno tudi na sestanku RCI z vodstvom policije katerega so se udeležili tudi župan Škocjana, podžupan iz Brežic in občinski svetnik iz Semiča.

 

Odgovor

Svetniška pobuda ni podana tako, da bi vsebovala vse potrebne elemente za obravnavo na seji OS.

Glede ostalih vprašanj podajamo spodnje odgovore:

 

1. Stanje na področju črnih gradenj

Lastnik zemljišč na območju romskega naselja Žabjak je RS, Ministrstvo za obrambo. Predpogoj legalizacije objektov je pridobitev pravice graditi na danih zemljiščih, ki se izkazuje z lastninsko ali stavbno pravico. Z namenom realizacije legalizacij nedovoljenih gradenj je Ministrstvo za obrambo v sodelovanju s SOU ODBK pristopilo k projektu ustanavljanja stavbnih pravic v korist graditeljev objektov. Nekaj stavbnih pravic je bilo uspešno sklenjenih in po našem vedenju so graditelji vzpostavili stik tudi s projektantom, ki nadalje poskrbi za izvedbo postopka legalizacije. Sama legalizacija objektov še ni izvedena. Število črnih gradenj se ni zmanjšalo.

  

2. Obiskovanje osnovne šole

V spodnji tabeli je navedena prisotnost romskih učencev pri pouku v odstotkih (%) za šolska leta 2021/22, 2022/23 in za prvo polovico šolskega leta 2023/24, za katerega je prikazana prisotnost tudi po št. učencev:

         Šol. leto

 

2021/2022

2022/2023

2023/2024 do 31.1.2024

 

%

 

%

 

%

Št. učencev prisotnih pri pouku VEČ kot 50%

Št. učencev prisotnih pri pouku MANJ kot 50%

Bršljin

62,00

60,00

67,34

61

9

Center

65,54

63,32

68,48

34

5

Dragotin Kette

47,45

49,25

50,6

21

13

Drska

66,00

68,00

71,0

40

2

Grm

59,93

63,88

73,5

11

1

Otočec

41,00

43,00

50,27

3

4

Stopiče

80,10

76,45

59,77

2

1

Matična šola Šmihel

47,30

41,00

55,78

27

11

Podružnica Birčna vas

50,80

50,00

74,60

7

/

Skupaj (v povprečju)

57,79

57,21

63,48

206

46

 

Iz podatkov navedenih v tabeli lahko razberemo, da je prisotnost romskih učencev v prvi polovici šolskega leta 2023/2024 nekoliko boljša kot v preteklih dveh šolskih letih.

Izraženo v številu učencev to pomeni, da je bilo prvo polovico šolskega leta 2023/2024 pri več kot polovici ur pouka prisotnih 206 romskih učencev ali 81,75%, pri manj kot polovici ur pouka pa 46 učencev oz. 18,25% od skupno 252 romskih učencev, ki obiskujejo osnovne šole v MO Novo mesto.

 

3. Ukrepanje šol v primeru izostankov od pouka

Šola do vsakega učenca pristopa in ukrepa individualno, upoštevajoč vzgojna načela in okolje, v katerem učenec živi. Pri ukrepanju šole upoštevajo šolsko zakonodajo, vzgojni načrt in pravila šolskega reda, kjer je opredeljeno tudi izostajanje učencev od pouka.

Ko pri romskih učencih šola ugotovi izostajanje od pouka, uporabi naslednje metode in oblike dela, ki jih redno izvaja z namenom, da bi pridobila učence v šolo in hkrati tudi starše za sodelovanje s šolo, in sicer:

  • klic iz šole na dom učenca (telefonski pogovor s starši),
  • pisno vabilo staršem, da se udeležijo govorilne ure in sporočijo vzrok izostanka,
  • obisk na domu (pogovor s starši na njihovem domu),
  • razgovori z učenci in s starši v šoli o pomenu rednega obiskovanja pouka in o posledicah ne obiskovanja pouka,
  • mesečno obveščanje pristojnega centra za socialno delo o izostajanju od pouka,
  • obveščanje pristojnega centra za socialno delo s posebnimi dopisi, s katerimi šole sporočajo zaznave v šoli in na terenu, o posebnostih učenca oziroma o sodelovanju in nesodelovanju staršev,
  • obveščanje inšpektorata za šolstvo z dopisi in potrebnimi prilogami o konstantnem izostajanju od pouka,
  • izrek vzgojnih ukrepov na podlagi pravil šolskega reda.

 

Inšpektoratu v dopisih in prilogah šola sporoča vse aktivnosti razrednika in svetovalne službe, ki jih je izvedla z namenom, da bi učenec redno obiskoval pouk (vabila, obiski na domu, uradni zaznamki, obvestila na center za socialno delo, izpis izostankov iz uradne evidence Lo.Polis).

 

V letošnjem šolskem letu so šole do 30. 4. 2024 o ne obiskovanju pouka obvestile inšpektorat za šolstvo 57-krat in sicer:

OŠ Bršljin je oddala 22 predlogov za uvedbo prekrškovnega postopka,

OŠ Center 3

OŠ Dragotina Ketteja 17

OŠ Drska 0

OŠ Grm 2

OŠ Otočec 3

OŠ Stopiče 1

OŠ Šmihel 9.

 

Na CSD šole mesečno pošiljajo poročila za vse romske učence, ki pouka ne obiskujejo redno.

 

Na MONM evidence o obiskovanju Romov v srednjih šolah, ki bi ločevala Rome in ostale dijake ne vodimo.  Na podlagi projekta s področja Integracija ranljivih skupin, ki ga MONM sofinancira, pa s strani izvajalca projekta, ki temelji na izobraževanju in zaposlovanju Romov, spremljamo vključevanje oz. uspešno napredovanje Romov v višji letnik. Trenutno je število Romov, ki obiskujejo srednjo šolo iz naselja Žabjak-Brezje 8.

 

4. Zaposlitev Romov iz Žabjaka v zadnjih 4 letih

Zavod za zaposlovanje RS ne vodi evidenc iz katerih bi bilo
razvidno koliko Romov je bodisi zaposlenih, bodisi je aktivnih iskalcev
zaposlitev. V skladu s svojimi programi, ki jih izvajajo se udeležujejo
usposabljanj ali svetovanj za boljše možnosti zaposlovanja.
Mestna občina Novo mesto preko razpisov podpira projekt Romski svetilniki, ki ga izvaja Inštitut Svetilnik za integracijo in osebno rast, ki je sodeloval pri zaposlitvi Romov. V zadnjem letu se je zaposlilo 6 Romov iz naselja Žabjak in Brezje, pretežno v javnih zavodih za lažja dela, nekaj jih je pa še v fazi
pridobivanja zaposlitve. Cilj projekta je v enem letu zaposliti
10 Romov.

Občina je aktivno vključena v reševanje romske problematike v sklopu Nacionalne Platforme za Rome, ki jo vodi Urad za narodne skupnosti v sodelovanju z Ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Glavni program za zaposlovanje Romov je Nacionalni program ukrepov za Rome za obdobje 2021-2030 na področju zaposlovanja, socialnega varstva in socialnega vključevanja, v katerem aktivno sodelujejo lokalne nevladne organizacije in javni zavodi: ZZZS, CSD NM, RIC, DRPD, Inštitut Svetilnik.

 

Pripravila:

 

Ivica Menger,                                                            doc. dr. Jana Bolta Saje

višja svetovalka                                                                     direktorica

Nazaj na seznam