vodilna slika

Odgovore na vprašanja in pobude v skladu s Poslovnikom občinskega sveta Mestne občine Novo mesto pripravijo pristojni uradi občinske uprave.

Svetniki lahko svoja vprašanja oddate na povezavi.

Pred objavo jih potrdita direktor občinske uprave in župan.

902-0009/2024-230 Pobuda: Sofinanciranje sterilizacij in kastracij psov v MONM


Datum: 25. 04. 2024
Urad: Urad za splošne zadeve
Svetniška skupina: Solidarnost
Svetnik: Maja Žunič Fabjančič

Pobuda

Občina že aktivno podpira odgovorno lastništvo živali in spodbuja sofinanciranje sterilizacije oz. kastracije lastniških mačk in naj to prakso z dodatnimi sredstvi razširi tudi za pse. V ta namen naj v Proračunu MONM za leto 2025 dodatno nameni vsaj 3.000,00 EUR za kastracije in sterilizacije lastniških psov (enako kot v ta namen že letno zagotavlja Občina Kočevje).

Podobna težava kot pri (ne)odgovornem lastništvu mačk se namreč pojavlja tudi pri lastniških psih, kar je v zadnjih letih rezultiralo v "divjih" tropih psov v okolici Novega mesta, ki so po navedbah Društva za zaščito živali Novo mesto sestavljeni: "iz psov, ki prihajajo iz romskih naselij, ki so lastniški nečipirani ali čipirani, zraven pa so psi, ki nimajo lastnikov in pa psi večinskega prebivalstva, ki so ušli, se strgali z verig ipd. ". Z namenom sistemskega in dolgoročnega preventivnega spodbujanja odgovornega lastništva na lokalni ravni in tudi prijave na pristojni inšpektorat zaradi strahu občanov glede tropa psov neznanega lastništva, ki se giblje na relaciji Podbreznik, Hudo in v okolici, predlagam, naj se poleg kurativnih ukrepov, ki jih navaja občinska uprava (hranjenje psov zaradi plašnosti, da bo odlov pristojnega zavetišča lažji, aktivnosti za odlov in iskanje skupnih rešitev z državo) tudi na lokalni ravni zagotovi dolgoročne preventivne ukrepe s sofinanciranjem ukrepov, ki so namenjeni izobraževanju (ozaveščanju in informiranju) celotnega prebivalstva o odgovornem lastništvu ter z uvedbo sofinanciranja kastracij in sterilizacij psov v naši občini.

Namreč sterilizacija in kastracija sta ključni del odgovornega skrbništva živali in najpomembnejši korak, ko je govora o reševanju problematike brezdomnih psov in mačk. Za vse živali žal ni dovolj domov, zato vso oskrbo in stroške za zapuščene živali na koncu plačujejo občani. V primerjavi stroškov oskrbe pasjega legla, veterinarske oskrbe vseh teh živali, stroškov odlova ipd. je cena sofinanciranja posega sterilizacije in kastracije psov občutno nižja in zato tudi v interesu občine in občanov/občank.

 

Odgovor

Strinjamo se, da je problematika »divjih« tropov psov, ki se pojavlja zaradi neodgovornega lastništva, pomembna in zahteva sistemske rešitve. Vsekakor tudi na občini podpiramo odgovorno lastništvo.

Mestna občina Novo mesto s sofinanciranjem že aktivno spodbuja kastracije lastniških mačk. Vaš predlog, da se ta praksa z dodatnimi sredstvi razširi tudi za pse, razumemo, vendar ocenjujemo, da sofinanciranje  sterilizacije in kastracije psov ne bo prineslo želenih rezultatov, saj se s tem ne bomo izognili nastali problematiki v zvezi s tropi potepuških psov. Iz dosedanje prakse sofinanciranja sterilizacije in kastracije mačk je namreč razvidno, da se te možnosti poslužujejo le odgovorni lastniki.

 

 

Pripravila:

 

Klavdija Kolarič

višja svetovalka za kmetijstvo in splošne zadeve

 

Pia Svilan

vodja Oddelka za ekonomiko nepremičnin

 

dr. Iztok Kovačič                                                                                 dr. Jana Bolta Saje

vodja Urada za prostor in razvoj                                                 direktorica občinske uprave

Nazaj na seznam