vodilna slika

Odgovore na vprašanja in pobude v skladu s Poslovnikom občinskega sveta Mestne občine Novo mesto pripravijo pristojni uradi občinske uprave.

Svetniki lahko svoja vprašanja oddate na povezavi.

Pred objavo jih potrdita direktor občinske uprave in župan.

901-0010/2025-437 Neustrezne bivanjske razmere v objektu Glavni trg 2 – nujna rešitev prezračevanja in klimatske ureditve


Datum: 05. 06. 2025
Urad: Direktorica občinske uprave
Svetniška skupina: Gibanje svoboda
Svetnik: Žiga Papež

Vprašanja, pobude in pohvale

Spoštovani, kot svetnik Mestne občine Novo mesto in hkrati predstavnik stanovalcev objekta Glavni trg 2, podajam svetniško pobudo glede nevzdržnih bivalnih razmer v omenjenem objektu, ki je sicer rezultat enega najlepših in najbolj ambicioznih stanovanjskih projektov v središču mesta.

Kljub visoki kakovosti prenove pa je stavba zaznamovana z eno veliko in za stanovalce zelo obremenjujočo črno piko – popolno odsotnostjo klimatizacije ter pomanjkljivim prezračevanjem. Večina mladih družin se je v prostore naselila pred približno enim letom. Že lansko poletje so se ob ekstremnih vročinskih valovih v stanovanjih temperature povzpele nad 28 °C, kar je v kombinaciji s povečano vlago in pomanjkanjem zračenja pripeljalo do plesni, neprimernih bivalnih pogojev ter zdravstvenih težav – še posebej za astmatike in majhne otroke.

Opozarjali smo na to že lani, neposredno tudi direktorja Stanovanjskega sklada g. Bojana Rajerja, ki nam je tedaj zagotovil, da bo zadeva urejena. Ker smo zaupali temu zagotovilu, smo takrat zaupali postopku in verjeli, da se pripravlja izvedljiva rešitev. Na žalost se to ni zgodilo. Zadeva ni rešena, kljub temu da se letos ponovno soočamo z izjemno visokimi temperaturami in zdravju škodljivimi pogoji. Poleg tega smo s strani stanovanjskega sklada prejeli nesprejemljiv predlog, da bi stroške klimatizacije v celotni stavbi (ocenjene na več kot 40.000 EUR) nosili stanovalci sami – čeprav gre za objekt v javni lasti, kjer bi vlaganje stanovalcev v osnovno funkcionalnost pomenilo, da bi povečevali vrednost občinskih nepremičnin iz lastnih sredstev. To ni samo nelogično, ampak tudi nepravično. Prav tako smo se obrnili tudi na Mestno občino Novo mesto, vendar nismo prejeli jasnega, konkretnega odgovora, kar nas kot stanovalce in občane še dodatno žalosti.

Na podlagi navedenega zato predlagam naslednje:

1. Da Mestna občina Novo mesto skupaj s Stanovanjskim skladom nemudoma pripravi tehnično in finančno izvedljiv načrt za ureditev prezračevanja in/ali klimatskih naprav v objektu Glavni trg 2.

2.  Da se pripravi časovni okvir, do kdaj bo ta zadeva urejena.

3. Da se stanovalcev razbremeni nesorazmernih finančnih bremen, saj gre za investicijo v javno infrastrukturo, ki mora biti primerna za življenje – še posebej, ker vključuje ranljive skupine (mlade družine, otroke, kronične bolnike). 4. Da se stanovalce o korakih redno obvešča in da se z njimi vzpostavi iskren in konstruktiven dialog. Gre za projekt, ki bi moral biti zgodba o uspehu in ponos za mesto – a če razmere ostanejo takšne, žal realno ne omogočajo kakovostnega bivanja. Škoda bi bilo, da tako pozitiven projekt ostane trajno zaznamovan zaradi sistemske neodzivnosti na realne potrebe ljudi. Zato iskreno upam, da bomo to skupaj uredili – hitro, pregledno in z občutkom za ljudi. Hvala za razumevanje in ukrepanje.                                                     

                                                             

Odgovor

MONM je 8.11.2023 pridobila uporabno dovoljenje za rekonstruiran objekt na Glavnem trgu 2 in za to investicijo porabila 2,52 mio EUR sredstev. Po pridobitvi uporabnega dovoljenja je predala objekt v upravljanje Javnemu stanovanjskemu skladu MONM, ki je pripravil pravne podlage za objavo razpisa in oddajo stanovanjskih enot mladim družinam in osebam iz deficitarnih poklicev. Najemnina je bila določena kot prosto oblikovana v izhodiščni višini 7,0 eur/m2 stanovanjske površine. Pred oddajo stanovanj je Sklad v dogovoru z MONM tudi opremil stanovanja s kuhinjami. Kdor si je opremil z lastno kuhinjo, je bilo to upoštevano pri mesečni najemnini.  

Naknadno so bili zaradi pravičnega obračunavanja stroškov nameščeni kalorimetri z ločenim odčitavanjem po stanovanjih. Zaradi visoke vlage so bili kupljeni razvlažilniki, kot začasna rešitev, Javni stanovanjski sklad pa je takoj pričel iskati tudi dolgoročne rešitve situacije s prekomerno vlago in temperaturo. Na prekomerno vlago zagotovo vpliva način bivanja, zato morajo k zmanjševanju le-te z ustreznim zračenjem poskrbeti stanovalci sami. Prav tako pa na nižje temperature vpliva ustrezno oziroma pravočasno zračenje in zastiranje. Pri iskanju tehničnih rešitev pa mora biti upoštevano mnenje projektantov, saj je objekt pod varstvom kulturne dediščine in ne dovoljuje namestitev zunanjih enot klimatskih naprav na katerikoli del fasade oz. ne dovoljuje kakršnekoli druge posege. Takšni ukrepi pa terjajo velik finančni zalogaj. V kolikor bi bil interes stanovalcev po skupni sistemski rešitvi, ki bi zagotavljala večje udobje bivanja, bi lahko pristopili k izvedbi investicije ob določeni participaciji večjega dela stanovalcev, kar bi potrjevalo večinski interes. Stanovalcem je že bil podan konkreten predlog sofinanciranja, ob pogoju, da se priključi večji del najemnikov oz. po ureditvi podstrešnih stanovanj bi bil mesečni strošek skoraj polovico nižji. Seznanjeni smo bili, da se je s predlogom strinjalo le manjše število najemnikov. O vseh aktivnostih so predstavniki JSS MONM sproti obveščali predstavnika stanovalcev.  

 

doc. dr. Jana Bolta Saje 

direktorica občinske uprave 

Nazaj na seznam