vodilna slika

Odgovore na vprašanja in pobude v skladu s Poslovnikom občinskega sveta Mestne občine Novo mesto pripravijo pristojni uradi občinske uprave.

Svetniki lahko svoja vprašanja oddate na povezavi.

Pred objavo jih potrdita direktor občinske uprave in župan.

902-0012/2024-249 Priprava Strateškega načrta dostopnosti Mestne občine Novo mesto


Datum: 30. 05. 2024
Urad: Kabinet župana
Svetniška skupina: Solidarnost
Svetnik: Maja Žunič Fabjančič

Vprašanja, pobude in pohvale

MONM naj v sodelovanju z invalidskimi organizacijami in drugimi ključnimi deležniki pripravi strateški načrt dostopnosti, ki bo opredeljeval prihodnje reševanje težav z dostopnostjo do javnih ustanov in storitev za gibalno in senzorno ovirane, starejše in vse, ki imajo težave z dostopom do prostora, informacij in storitev.

Po nekaterih ocenah invalidskih organizacij ima trenutno 30 % prebivalstva v Sloveniji težave z dostopnostjo do prostora, dostopnostjo do informacij in dostopnostjo do storitev. Vsakdo od nas je lahko v določenem življenjskem obdobju funkcionalno oviran. Odpravljanje ovir je pomembno za osebe z različnimi trajnimi oviranostmi, kot tudi za osebe z začasno funkcionalno oviranostjo npr. za: osebe z otroškimi vozički, majhne otroke, noseče ženske, ljudi z mavčno oblogo ipd.

Lokalne skupnosti bi si morale prizadevati za vzpostavljanje vključujočega okolja, ki omogoča enakopravno participacijo in s sprejetimi ukrepi in strateškim načrtovanjem odpravljati ovire, ki to otežujejo. Podlaga za pripravo dokumenta je 2017 sprejet Gradbeni zakon (Uradni list RS, št. 61/2017, 72/2017), ki v  22. členu med drugim določa, da je gradnja in uporaba objektov v javni rabi dostopna vsem ljudem ne glede na njihovo trajno ali začasno oviranost. Junija 2025 stopi v veljavo tudi direktiva Evropske komisije, Evropski akt o dostopnosti, katerega namen je prispevati k pravilnemu delovanju notranjega trga s približevanjem zakonov in drugih predpisov držav članic glede zahtev o dostopnosti za nekatere izdelke in storitve. Več informacij na povezavi: https://za-vse.eu/wp-content/uploads/2020/10/Brosura-Dostopnost-do-grajenega-okolja-in-informacijskih-tehnologij_web.pdf

Nekatere lokalne skupnosti so se področja urejanja dostopnosti že lotile sistemsko, kot je na primer sprejet strateški načrt Mestne občine Nova Gorica: https://www.nova-gorica.si/uprava/strateski-dokumenti-mestne-obcine-nova-gorica/strateski-nacrt-dostopnosti/

 

Odgovor

Na Mestni občini Novo mesto pri načrtovanju in gradnji novih objektov ali njihovi obnovi že upoštevamo predpisana določila o univerzalni graditvi objektov, na podlagi dejstva, da obstoječa infrastruktura in objekti niso bili zasnovani z upoštevanjem potreb funkcionalno oviranih oseb, pa imamo na voljo namenska sredstva za odpravljanje ovir na določenih območjih, kjer ni predvidenih celovitih obnov. V letu 2024 so se ta sredstva namenila ureditvi in prilagoditvi prehodov na Gubčevi ulici, na Brodu ter pri OŠ Otočec, kjer je izvedba predvidena v kratkem. Dostopnost vsakoletno izboljšujemo tudi z javnim pozivom za sofinanciranje izboljšav za odpravo arhitektonskih ovir v obstoječih večstanovanjskih objektih, v sklopu katerega sofinanciramo vgradnjo dvigal.

Poleg prostorskih izpopolnitev, ki izboljšujejo dostopnost našega okolja za vse skupine uporabnikov z oviranostmi, si aktivno prizadevamo tudi za lažjo dostopnost do informacij, kar dosegamo z uvedbo slušnih zank, prenovo spletne strani MONM in digitalizacijo razpisa za podporo delovanju organizacij, pri katerem smo upoštevali posebnosti različnih ranljivih skupin. Na sedežu občine je v dostopnih prostorih urejena informacijska točka (sprejemna pisarna) MONM in Pisarne lokalne blaginje, kjer lahko vsi uporabniki dobijo informacije in tudi opravijo vse storitve, točka pa je opremljena tako, da omogoča uporabo vsakemu posamezniku. Na področju dostopnosti storitev smo aktivni tudi skozi podporo programom in storitvam s področij športa in rekreacije, kulture, vzgoje in izobraževanja ter zdravja, socialnega varstva in zaposlovanja za aktivno vključevanje oseb z oviranostmi v vsakdanje življenje lokalne skupnosti.

Redno sodelujemo z vsemi predstavniki ranljivih skupin, med drugim so bila v sodelovanju z njimi v preteklih letih določena prioritetna območja za prilagoditev okolja slepim in slabovidnim, uresničeni konkretni predlogi za odpravo arhitektonskih ovir za gibalno ovirane, preurejen sistem javnih parkirišč za invalide, nedavno je bilo pridobljeno tudi bazensko dvigalo za invalide v Bazenu Novo mesto in urejena senzorična pot v Češči vasi. Naša prizadevanja nameravamo v prihodnje še nadgraditi – v srednjeročnem obdobju si želimo priprave podrobnejše analize, v kateri bi deležniki natančneje opredelili, kje so najpomembnejše točke, ki morajo biti dostopne, ter katere so zanje najbolj težavne ovire glede prostora, informacij ali storitev v občini. V okviru priprave OCPS imamo v drugi polovici letošnjega leta namen izvesti tudi sestanek z organizacijami gibalno oviranih oseb na temo prihodnosti izboljšanja dostopnosti za funkcionalno ovirane osebe.

 

Pripravili:

Klemen Beličič

strokovni sodelavec za promet in mobilnost

 

Izidor Jerala

podsekretar za prostorsko načrtovanje

 

Emina Vrbetić               

vodja Oddelka za promet in mobilnost

 

Meta Retar

vodja Urada za družbene dejavnosti

 

mag. Gregor MACEDONI,

župan

Nazaj na seznam