vodilna slika

Odgovore na vprašanja in pobude v skladu s Poslovnikom občinskega sveta Mestne občine Novo mesto pripravijo pristojni uradi občinske uprave.

Svetniki lahko svoja vprašanja oddate na povezavi.

Pred objavo jih potrdita direktor občinske uprave in župan.

902-0009/2024-229 Dopolnitev pobude: 900-0011/2023-148 Notranja igralnica za otroke


Datum: 25. 04. 2024
Urad: Urad za družbene dejavnosti
Svetniška skupina: Solidarnost
Svetnik: Maja Žunič Fabjančič

Vprašanja, pobude in pohvale

Mestna občina Novo mesto še vedno ni naslovila potrebe družin, staršev in otrok, ki v Novem mestu nimajo dostopa do kakovostnih notranjih površin t.i. igralnega centra za otroke", ki bi predvsem v zimskem času, ko kakovostno preživljanje prostega časa zaradi slabih vremenskih razmer zunaj ni možno, omogočila gibalni razvoj in druženje in varno intenzivno in rekreativno gibanje v suhih in toplih prostorih. V Novem mestu živi po zadnjih statističnih podatkih (SURS) 2.057 otrok starih od 1 do 5 let in 6.412 otrok starih od 0 do 14 let, zato naj občina upošteva tudi potrebe te skupine in potrebe njihovih staršev in skrbnikov. 
Upošteva naj tudi sklep Odbora za družbene dejavnosti, ki je na 10. redni seji 24. 4. 2024 potrebo po notranjih igralnih prostorih prepoznal in Občinskemu svetu ob sprejemanju predloga Odloka o proračunu Mestne občine Novo mesto za leto 2025 v 1. obravnavi predlagal: "6. Odbor za družbene dejavnosti predlaga občinski upravi da preveri možnost umestitve notranje igralnice za otroke v 1. nadstropju bazena v Češči vasi." Vir: https://www.novomesto.si/mma/porocilo_z_10_seje_odbora_za_druzbene_dejavnosti/2024050612231110/?m=
Občina naj preuči sklep oz. poišče bolj ustrezne prostore ter v Proračunu Mestne občine Novo mesto za leto 2025 umesti sredstva za izvedbo projekta "Notranja igralnica za otroke", da bo prostor družinam na voljo v najkrajšem času. 
Pobuda: 900-0011/2023-148
V Novem mestu ni zagotovljenih kakovostnih notranjih igralnih površin za otroke, ki bi jih lahko koristili v neugodnih vremenskih razmerah, predvsem pozimi.  V celotni občini je družinam na voljo le ena manjša igralnica v nakupovalnem središču Supernova - na Ljubljanski cesti. Igralnica v Supernovi na Otoški cesti pa je že več let zaprta. Občina naj preuči možnosti za vzpostavitev večjega notranjega igrišča za družine, za različne starostne skupine otrok, kjer se na inovativen način umestijo nova sodobna igrala za gibalni in motorični razvoj otrok (tobogani, mreže in tuneli za plezanje, mostovi ipd.)
Notranje javno igrišče je lahko urejeno kot je Mala ulica v Ljubljani: https://www.malaulica.si/sl/o-mali-ulici/prostori/, kjer je poleg igralniških prostorov za različne starosti in tematike tam organizirano dogajanje kot so delavnice, ustvarjalnice, tečaji in številni dogodki za otroke in starše. Podoben prostor za najmlajše bi po tem modelu lahko deloval v okviru enega izmed občinskih javnih zavodov. Ali pa občina poišče rešitev z umestitvijo postavke za notranje igrišče za otroke v proračun MONM ter zagotovi sredstva za delovanje tovrstnega gibalnega prostora za najmlajše prebivalce pri zunanjih izvajalcih. Modelov same izvedbe je veliko, zato si občina prilagodi model glede na najhitrejšo in najbolj ugodno rešitev. Primeri: Kranj: https://minicenter.si/gallery-page/,Ljubljana: https://aleja.si/planet-lollipop/ ali Zagreb Westgate: https://familypark.hr/velika-igraonica/. Več primerov igralnic v Ljubljani na povezavi: https://kamzmulcem.si/kam-z-mulcem-v-notranje-igralnice-v-ljubljani-in-okolici/
 

 

Odgovor

Pobudo smo preučili skupaj z vodjo bazenskega kompleksa. Igralnica po tem opisu, glede na vsebino, ki se izvaja v Olimpijskem centru, tja ne spada. Mini center Kranj je objekt komercialne narave in na podoben način je včasih obstajal Bumbar park v Qlandiji. Da lahko razvijamo aktivnosti na bazenu in nudimo celovite storitve uporabnikom, je potrebno zgornje nadstropje urediti kot je bilo prvotno načrtovano - namenska fitnes dvorana in večnamenska dvorana, ki lahko služi kot učilnica, predavalnica ali prostor za skupinske vodene vadbe. Bazen in celoten Olimpijski center mora biti dokončan na način, da bo klubom, reprezentancam in zvezam omogočal izvedbo celotnih programov treningov, izobraževanj, priprav in tekmovanj.

 

Mestna občina Novo mesto trenutno ne razpolaga z ustrezno lokacijo, ki bi bila primerna za vzpostavitev vsaj manjše igralnice. Ravno tako bi bilo potrebno vzpostaviti način (so)financiranja nakupa igral, zelo pomemben vidik je tudi način vzpostavitve obratovanja, nadzora, čiščenja, in nenazadnje iskanja upravljavca oz. izvajalca te storitve.

 

 

Ivica Menger,                                                           doc. dr. Jana Bolta Saje

višja svetovalka                                                                     direktorica

Nazaj na seznam