Odgovore na vprašanja in pobude v skladu s Poslovnikom občinskega sveta Mestne občine Novo mesto pripravijo pristojni uradi občinske uprave.
Svetniki lahko svoja vprašanja oddate na povezavi.
Pred objavo jih potrdita direktor občinske uprave in župan.
901-0010/2025-439 Ponovna pobuda za rušenje oz. ureditev nekdanje Osolnikove domačije v Bršljinu
Datum: 05. 06. 2025
Urad: Urad za razvoj in prostor
Svetniška skupina: DeSUS - Demokratična stranka upokojencev Slovenije
Svetnik: Mag. Adolf Zupan
Vprašanja, pobude in pohvale
Ponovna pobuda za rušenje oz. ureditev nekdanje Osolnikove domačije v Bršljinu, saj je ob pomembni vstopni cesti v mesto in kazi okoljski videz.
Pohvala občini za rušenje neugledne hiše v križišču v Žabji vasi.
Odgovor
Občinska uprava Mestne občine Novo mesto se zaveda problematike zapuščenih in neurejenih objektov, ki kvarijo izgled mesta, a ima za ukrepanje omejene možnosti.
Na podlagi določil 255. do 258. člena Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 199/21 in nadaljnji; ZUreP-3 lahko občina odredi vzdrževanje latnikom zanemarjenih objektov, ki kvarno vplivajo na urejenost naselja in krajine ali ovirajo redno rabo okoliških javnih površin in so posledica opustitve redne in pravilne uporabe ter vzdrževanja teh objektov.
Občina odredi vzdrževanje z odločbo, s katero lastnika ali upravljavca nepremičnine zaveže, da v določenem roku izvede vzdrževalna dela, ter določi katera so ta dela in katere so pomanjkljivosti, ki kvarno vplivajo na urejenost naselja ali krajine. Pred izdajo odločbe seznani zavezanca iz prejšnjega odstavka o nameri izdaje odločbe in mu svetuje, kako naj se ukrepi, kot naj bi bili odrejeni, izvajajo, ter mu predstavi možnosti sofinanciranja iz proračunskih in drugih sredstev, če zavezanec iz gospodarskih in drugih razlogov takih del ne bi mogel izvesti sam. Občina in zavezanec lahko skleneta pisni dogovor o izvedbi vzdrževanja, v katerem se lahko dogovorita tudi za finančno soudeležbo občine.
Vzdrževalna dela se lahko odredijo, če je izpolnjeno vsaj eno merilo iz drugega odstavka 257. člena glede stanja nepremičnine (odpadanje zaključnih plasti fasade, poškodovana streha ali napušč, poškodbe žlebov in neustrezno odvajanje padavinske vode, zaraslo grmičevje, nevzdrževana drevesa, neurejena opuščena oziroma neaktivna gradbena jama ali gradbišče, …) in vsaj eno merilo iz četrtega odstavka 132. člena tega zakona glede lege (ob javnih površinah, na drugih urbanistično pomembnih lokacijah, v območju varstva kulturne dediščine, turističnih znamenitosti, …).
Ena od možnosti je tudi ta, da v primeru, da gre za navaren objekt, lahko skladno z določbami 97. člena Gradbenega zakona (GZ-1; Uradni list RS, št. 199/21 in nadaljnji) gradbeni inšpektor odredi inšpekcijski ukrep v zvezi z nevarnim objektom, in sicer:
(1) V primeru nevarnega objekta pristojni inšpektor odredi ustavitev gradnje oziroma prepoved uporabe nevarnega objekta in odredi, da se v roku, ki ga določi, na stroške inšpekcijskega zavezanca objekt ustrezno zavaruje in da se na objektu oziroma delu objekta v roku, ki ga določi, izvede vzdrževanje objekta ali manjša rekonstrukcija.
(2) Če z ukrepi iz prejšnjega odstavka nevarnosti ne bi bilo mogoče odpraviti, pristojni inšpektor odredi ustavitev gradnje oziroma prepoved uporabe nevarnega objekta in odredi, da se v roku, ki ga določi, na stroške inšpekcijskega zavezanca objekt delno ali v celoti odstrani.
V konkretnem primeru Osolnikove domačije smo v letu 2022 za gradnjo/novogradnjo stanovanjsko poslovne stavbe na zemljiščih s parc. št. 485, 486, 487, 488 in 489, vse k. o. 1456 Novo mesto izdali projektne pogoje. Zakaj do gradnje še ni prišlo nimamo inforamcij, iz javno dostopnih evidenc pa je razvidno, da je UE Novo mesto že v letu 2017 izdala gradbeno dovoljenje pod št. 351-881/2017 za rušenje stanovanskega in gospodarskih objektov.
Ponovno bomo preučili smiselnost in možnost ukrepanj.
Pripravila:
Mojca Tavčar
Vodja Oddelka za okolje in prostor
dr. Iztok Kovačič dr. Jana Bolta Saje
vodja Urada za razvoj in prostor direktorica občinske uprave
Nazaj na seznam