Minister za kohezijo in regionalni razvoj dr. Aleksander Jevšek in predsednik razvojnega sveta regije mag. Gregor Macedoni

Podpisan drugi dodatek k Dogovoru za razvoj regije Jugovzhodna Slovenija

datum: 04. 07. 2025

Minister za kohezijo in regionalni razvoj dr. Aleksander Jevšek in predsednik razvojnega sveta regije mag. Gregor Macedoni sta danes podpisala drugi dodatek k Dogovoru za razvoj regije Jugovzhodna Slovenija, s katerim so v dogovor vključeni še preostali projekti, ki bodo sofinancirani s sredstvi evropske kohezijske politike.

Dogovor za razvoj regije (DRR) Jugovzhodna Slovenija je bil podpisan decembra 2023 z vključitvijo projekta Podjetno nad izzive – PONI, ki se že uspešno izvaja. Aprila letos je bil podpisan prvi dodatek k DRR z vključitvijo devetih projektov, od tega sta dva projekta vezana na odvajanje in čiščenje odpadne vode, pet na oskrbo s pitno vodo na javnih vodovodnih sistemih, ki oskrbujejo območja nad 10.000 prebivalcev, in dva usmerjena v spodbujanje trajnostne mobilnosti v regiji, to sta vzpostavitev in začetek delovanja Regijskega centra mobilnosti in izdelava Regionalne celostne prometne strategije.

Z drugim dodatkom k DRR, ki je bil podpisan danes, pa je v dogovor vključenih še osem projektov urejanja zelene infrastrukture v urbanih naseljih in trije projekti izgradnje državnih kolesarskih povezav v regiji, dve v občini Kočevje in ena v Mestni občini Novo mesto.

Tako je v Dogovor za razvoj regije Jugovzhodna Slovenija skupaj uvrščenih 21 projektov. Skupna ocenjena vrednost projektov je 51,7 milijona evrov, od tega se pričakuje dobrih 31 milijonov evrov sofinanciranja iz sredstev evropske kohezijske politike. Nosilci projektov in upravičenci za sredstva so občine in Razvojni center Novo mesto v vlogi regionalne razvojne agencije regije Jugovzhodna Slovenija ter Direkcija RS za infrastrukturo za izgradnjo državne kolesarske povezave v Novem mestu.

DRR je inštrument regionalne politike, s katerim se uresničuje Regionalni razvojni program, tako da se določijo in vanj vključijo ključni regijski in sektorski projekti za premagovanje razvojnih ovir v regiji ter viri financiranja. Želja regije je, da bi lahko samostojno odločali, za katere namene v okviru razvojnih prioritet, zapisanih v Regionalnem razvojnem programu regije Jugovzhodna Slovenija, bi namenili razvojna sredstva, ki so regiji na voljo. Trenutni sistem izvajanja DRR temelji na povabilu Ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj, v katerem v sodelovanju z ostalimi resornimi ministrstvi določi prednostne naložbe, v okviru katerih lahko regije prijavijo svoje projekte.

nazaj