Teden splošnih knjižnic: Zberimo se v knjižnici
datum: 14. 11. 2024
Med 18. in 22. novembrom knjižnice po vsej Sloveniji praznujejo Teden splošnih knjižnic in opozarjajo na pomembno vlogo knjižnic pri razvijanju sposobnosti branja, pismenosti, ustvarjalnosti, uporabi sodobnih tehnologij ter vseživljenjskem učenju. V Knjižnici Mirana Jarca Novo mesto ob tej priložnosti vabijo na sklop dogodkov tako v Novem mestu kot tudi izven.
Letošnje praznovanje Tedna splošnih knjižnic z naslovom Zberimo se v knjižnici! temelji na vrednotah in načelih, ki jih poudarja Ljubljanski manifest, s pozivom k razmisleku o vlogi branja na višji ravni v času digitalne dobe.
V Knjižnici Mirana Jarca Novo mesto so ob tej priložnosti pripravili več dogodkov. V torek, 19. novembra, ob 12. uri se lahko na delavnici Digitalni torek naučite, kako si izposoditi e-knjige na novi spletni platformi COBISS Ela ter poslušati zvočne knjige s pomočjo aplikacije Audibook. V četrtek, 21. novembra, ob 18. uri pa v goste prihaja pisateljica, pesnica, prevajalka, literarna kritičarka in avtorica radijskih oddaj Miriam Drev. Z njo bodo spregovorili o njenem literarnem ustvarjanju in najnovejšem romanu z naslovom Po poti se je zvečerilo, v katerem bralce z veliko mero psihološke pronicljivosti, gibkim jezikom in jasno dramaturško zasnovo popelje na vznemirljivo potovanje po prostoru in času, ki pa je vseskozi predvsem potovanje vase, v tiste skrite kotičke, ki zatemnjeni čakajo, da jih razsvetlimo.
V sodobnem svetu, polnem informacij in razpršenosti, s sloganom "(Z)BERIMO (SE) V KNJIŽNICI" knjižnice opozarjajo na pomen poglobljenega branja in zbranosti v knjižnici. Slogan simbolizira večplastno poslanstvo knjižnic – kot prostor za branje, srečevanje (zbiranje) in notranjo zbranost. Knjižnice niso zgolj dom knjig, temveč tudi družbeno središče, kjer se ljudje povezujejo in krepijo skupnost. V svetu, kjer je dolgotrajna pozornost vse redkejša, knjižnice omogočajo prostor za mirno, osredotočeno branje, ki krepi kritično mišljenje, empatijo in globlje razumevanje sveta. Ljubljanski bralni manifest poudarja prav to – potrebo po času in zbranosti za kakovostno branje, ki ga v knjižnicah ohranjamo in spodbujamo.
nazaj