Velodrom foto1

Ambiciozni načrti za velodrom v Češči vasi

datum: 20. 10. 2017

Na velodromu v Češči vasi smo včeraj podrobneje predstavili načrte, ki jih imamo v zvezi z objektom na Mestni občini Novo mesto, kjer smo projekt poimenovali Olimpijski vadbeni center Češča vas. V sklopu dogodka smo z Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport Republike Slovenije, Olimpijskim komitejem Slovenije, Atletsko zvezo Slovenije, Kolesarsko zvezo Slovenije in Triatlonsko zvezo Slovenije slavnostno podpisali tudi Protokol o nameri vzpostavitve sodelovanja pri uporabi in upravljanju prenovljenega objekta.

Velodrom so zgradili leta 1996 za potrebe mladinskega svetovnega kolesarskega prvenstva, v nadaljnjih letih pa je zaradi izpostavljenosti zunanjim vplivom začel počasi propadati, zato je prihajalo do številnih izzivov, kako ga vzdrževati in uporabnost razširiti na celotno leto. Prepoznali smo  potencial obnovljenega objekta in ga v tem mandatu uvrstili med prednostne projekte na področju investicij. Ob podpori ključnih nacionalnih akterjev, ki delujejo na področju športa, smo se zavezali, da obnovljen objekt nadgradimo v nacionalno in mednarodno pomemben vadbeni center, ki bo služil razvoju kolesarstva, atletike in triatlona.

Velodrom foto5

Župan Gregor Macedoni je ob podpisu protokola izpostavil: »Slovenija trenutno ne premore pokrite dvorane s krožno atletsko stezo ali pokritega velodroma, ki ga ni moč najti niti v radiju 500 kilometrov, zato je to odlična priložnost, da nastane vrhunski športno-turističen kompleks, ki bo služil širši regiji. Želimo si urediti športno-tekmovalni center, ki bo združeval različne panoge, dobil status olimpijskega objekta in v Novo mesto pritegnil športnike iz celega sveta. Prepričanost v uspeh zgodbe krepi dejstvo, da v Novem mestu delujejo najuspešnejši kolesarski klub in eden najboljših atletskih klubov v Sloveniji, v katerem vadi preko 500 mladih, imamo pa tudi zelo uspešen Triatlonski klub.«

Velodrom foto2

Generalni direktor Direktorata za šport Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport Boro Štrumbelj je ob tem dodal: »Na ministrstvu smo izredno veseli in čestitamo za drznost županu, tudi v preteklih letih, saj je novomeška občina s projekti in vizijo razvoja na področju športa že večkrat uspela na razpisih za sredstva. Zelo nas veseli, da se danes poplačuje 20-letni dolg, da se ta objekt dokonča s pokritjem. Delavci kolesarske, atletske in triatlonske panoge si tak objekt prav gotovo zaslužijo, saj so z rezultati že nekajkrat dokazali, da se lahko kosajo z vrhunskimi svetovnimi konkurenti, za kar pa je treba imeti ustrezne pogoje. Verjamemo, da bodo z znanjem, ki ga imajo, sedaj lahko omogočili tudi razvoj disciplin, kjer trenutno nismo v ospredju.« 

Bogdan Grabrovec pa je v imenu Olimpijskega komiteja Slovenije izpostavil: »Tak center je prava pot, da se športi v Sloveniji obdržijo in razvijajo v pravi smeri. Upam, da bodo primer posnemale še druge ekipne športne panoge, kot so nogomet, košarka, rokomet, saj bi s kombiniranimi objekti, ki jih sedaj primanjkuje, lahko pridobili do 60 milijonov evrov dodatnih sredstev.«

Velodrom foto3

Projekt obnove velodroma je razdeljen na tri faze, ki obsegajo izgradnjo nosilne konstrukcije za pokritje, pokritje s posebno napihljivo membrano in postavitev opreme za posamezne športne panoge. Izgradnja nosilne konstrukcije se je začela 10. oktobra 2017 in bo stala milijon evrov brez DDV. Druga faza je ocenjena na milijon evrov brez DDV, tretja pa na okrog 700 tisoč evrov brez DDV. Glavnino sredstev bo občinskih, pridobila pa smo tudi 448 tisoč evrov Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport ter 67 tisoč evrov Fundacije za šport. Vse tri faze bodo predvidoma zaključene do konca prihodnjega leta.

Velodrom grafika

nazaj