vodilna slika

Odgovore na vprašanja in pobude v skladu s Poslovnikom občinskega sveta Mestne občine Novo mesto pripravijo pristojni uradi občinske uprave.

Svetniki lahko svoja vprašanja oddate na povezavi.

Pred objavo jih potrdita direktor občinske uprave in župan.

Oživitev okolice gradu Grm z razširitvijo postajališča za avtodome


Datum: 18. 10. 2017
Urad: Urad za razvoj in prostor
Svetniška skupina: DeSUS - Demokratična stranka upokojencev Slovenije
Svetnik: Mag. Adolf Zupan

Pobuda

Pobuda za razširitev postajališča za avtodome pri gradu Grm in oživitev okolice gradu Grm z aktivnostmi, ki bi povečale dostop turistom do vinoteke v gradu, prireditev ob/v gradu, idr. (Priloga pobudi: pismo g. Aljoša Vrbetiča, nosilca gostinske dejavnosti)

Odgovor

Mestna občina Novo mesto prepoznava izjemne potenciale posestva grad Grm v smislu oživljanja mestnega jedra in krepitve prepoznavnosti Novega mesta. Grad Grm leži na pomembni mestni osi, ki teče od Bršljina, Kettejevega drevoreda, Rozmanove, Glavnega trga, Kandije do gradu Grm in Revoza. Urbano razvojna os je v sprejeti Trajnostni urbani strategiji Novo mesto – 2030 določena kot »Arheološko industrijska os«, ki je steber za doseganje ciljev in izvedbo ukrepov v sklopu »NOVO modro MESTO«.

 

Potencial je bil prepoznan že pred tem, saj je Mestna občina Novo mesto pomembno prispevala k odločitvi države, da je grad Grm odkupila od zasebnega lastnika. Lastnica gradu Grm je sedaj Republika Slovenija, Mestna občina Novo mesto je le lastnica manjšega dela  zemljišč na zahodnem robu, kjer je v naravi območje nekdanje vrtnarije – zemljiški parceli 1345 in 1350, obe k.o. Novo mesto.

 

V sklopu prizadevanj za oživitev gradu je Mestna občina Novo mesto takoj pričela s pripravo izvedbenega prostorskega načrta, s katerim so se ob uveljavitvi Odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu Grad Grm (Uradni list RS, št. 9/11) v letu 2011 uskladili cilji in prostorske rešitve za območje gradu. Sočasno so tekla usklajevanja programske zasnove s strani upravljavca gradu, t.j. Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije in bodočih uporabnikov. Usklajena je bila skupna Programska naloga za celovito prenovo gradu Grm, na podlagi katere je upravljavec skupaj z Ministrstvom za kulturo načrtoval izdelavo projektne dokumentacije za prenovo gradu. Zaradi pomanjkanja sredstev v državnem proračunu oz. izpadu evropskih sredstev za projekte kulturne dediščine je po letu 2013 oživljanje s strani ključnega nosilca, lastnika gradu, zastalo.

 

Je pa zato pričelo oživljanje objekta stare vrtnarije, ki jo je nosilec gostinske dejavnosti prenovil. Mestna občina Novo mesto je v podporo oživljanju turistične dejavnosti oddala nosilcu gostinske dejavnosti del zemljišča, na katerem danes teče v priloženem dopisu g. Aljoše Vrbetiča opisani uspešni projekt »avtodomarskega turizma«. Dejavnost je res perspektivna, navedbe g. Vrbetiča tudi dokazujejo, da je lokacija v bližini gradu Grm pomembna in so jo obiskovalci dobro sprejeli.

 

Do ureditve lokacije za »avtodomarski turizem« je prišlo brez soglasja navedenega Zavoda, zato je bil del lokacije po naših informacijah tudi v inšpekcijskem postopku. Dvomimo, da bi na konkretni lokaciji (ob objektih stare vrtnarije) prišlo do kulturno varstvenega soglasja za širitev. Veliko bolj perspektivna je možnost izvajanja dejavnosti na delu obstoječih parkirišč. Zavod za spomeniško varstva je že večkrat poudaril, da tu ne vidi strokovnih zadržkov za ureditev prostorov namenjenih avtodomom. Mislimo, da se bo g. Vrbetič z lastnikom zemljišč lahko dogovoril za najustreznejšo obliko in način širitve dejavnosti počivališča za avtodome pri gradu Grm.

 

 

 

Pripravil:

Izidor Jerala

podsekretar za prostorsko načrtovanje

 

 

dr. Iztok Kovačič                                                                             dr. Vida Čadonič Špelič

vodja Urada za prostor in razvoj                                                               direktorica

 

Nazaj na seznam